London magyar győztesei közül alig néhányan nem ismételhetnek Rióban

Négy év telt el azóta, hogy a magyar küldöttség sikeres formaidőzítéssel 8 arany-, 4 ezüst- és 6 bronzérmet hozott el Londonból, és az akkori győztesek közül a néhány nap múlva elkezdődő újabb ötkarikás versenyeken négyen nem ismételhetnek. 

Más lapra tartozik, hogy valójában azok se mehetnek biztosra, akik kiharcolták a részvétel jogát…

A Telekom Sporthír Szolgálat munkatársának összeállításából kiderül, hogy kiknek kellett lemondania a riói szereplésről, és kik azok, akiknek több vagy kevesebb esélye lehet egy újabb olimpiai éremszerzésre.

Az időrendi sorrendnek nincs túl sok jelentősége, de az olimpiai duplázás esélyét elsőként a Kökény Roland és Dombi Rudolf alkotta kajak kettes veszítette el, amikor nem sokkal a 2013-as világbajnokság után elköszöntek egymástól. Új társ után néztek, új terveket szőttek, idén is nekirugaszkodtak, de hiába igyekeztek. Egykori sikerszámukban, az 1000 méteres párosban Hufnágel Tibort és Ceiner Benjámint nevezték be az olimpiai versenyekre. (Miután Hufnágel elveszítette Dombvári Bencét, akinek a versenyzési engedélyét a szövetség felfüggesztette.)

A lólengés londoni győztesének már tavaly megpecsételődött a sorsa. Berki Krisztián a vállműtétje után mindent elkövetett annak érdekében, hogy a 2015-ös olimpiai kvalifikációs világbajnokságon riói kvótát szerezhessen, de csak a 11. helyig jutott, és ezzel a sorompó azonnal le is ereszkedett előtte. Tokiót veheti célba.

A háromszoros olimpiai bajnok, és a 31 világ- valamint 29 Európa-bajnoki aranyérmével a sportági örökranglistát vezető Kovács Katalin 40 esztendősen tett kísérletet arra, hogy ötödször is olimpiai versenyző lehessen. Meg is mérette magát a válogatókon, de az álma nem vált valóra. Valószínűsíthető, hogy ez után már a pályazárás gondolatával foglalkozik.

A 2016-os ötkarikás versenyeken induló magyar csapatban Kozák Danuta az egyetlen, aki három számban (K-1, K-2 és K-4) is rajthoz állhat. Formája, küzdeni tudása, valamint hatalmas versenyrutinja alapján londoni bravúrját másolva ismét ő lehet a „nyerőember”. Akár egy különlegese mesterhármassal is! A kettesben ismét Szabó Gabriella Danuta párja, a londoni aranyérmes női négyes viszont egy helyen megváltozott, miután Kovács Katalin megüresedett helyére Csipes Tamara, az 1988-as szöuli olimpiai bajnok Csipes Ferenc lánya ülhet be. Az edző-édesapa 28 éve négyesben lett aranyérmes, Tamara ugyanebben a számban – Szabó, Kozák és Fazekas-Zur Krisztina társaságában- szeretne újoncként bizonyítani.

A magyar címvédők közül zászlóvivő lesz az ünnepélyes megnyitón a 26 esztendős Szilágyi Áron, és a szakemberek szerint a páston is neki állhat a zászló. Tavaly megnyerte az Európa-bajnokságot, minden jel szerint jól jött ki az edzőváltásból, és a világranglista harmadik helyezettjeként „kellemes” ellenfél várhat rá a 16 közé jutásért folyó küzdelemben. Ha Rióban minden ellenfelét sikerült legyőznie, beérheti a Szöulban csapatban, Barcelonában pedig az egyéniben aranyéremmel jeleskedő Szabó Bencét, a MOB jelenlegi főtitkárát.

Nehéz megjósolni, hogy a négy évvel ezelőtti látványos rajt-cél győzelmével az egész ország szívét megdobogtató Risztov Éva mire viszi a 2016-os 10 kilométeres nyílt vízi versenyben, aki tavaly a kazanyi világbajnokságon 10. helyezettként a szerencse fiaként jutott kvótához. Négy éve Debrecennek szerzett dicsőséget, idén Kőbányán, a régi-új klubjában ünnepelhetik. Különleges motivációt jelenthet a számára, hogy most egy emlékezetes eredménnyel szeretné lezárni a sportpályafutását.

Gyurta Dániel, London 200 méteres mellúszó bajnoka az idei világranglista 42. helyezettjeként készül a negyedik olimpiájára, miután Athénban ezüst, négy éve pedig aranyérem volt a jutalma. Tréfálkozva azt lehetne mondani, hogy innen szép nyerni, de a komolyabb változat is így szól. A tavalyi világbajnoki bronzérem, illetve az idei Eb kihagyása után csak arra lehet gondolni, hogy Gyurta az edzőhármasa segítségével valami egészen különleges és „ütős” produkcióval szeretne kirukkolni… Így legyen!

A kalapácsvető Pars Krisztián duplázási esélyei nem a legjobbak. A lengyel Pawel Fajdek London óta folyamatosan veri, igaz, a szombathelyi dobót többször is sérülés hátráltatta. Idén Fajdeké a világ 10 legjobb dobása, fejre kell állnia, hogy Rióban kudarcot valljon. Ezzel szemben Pars a 16. a rangsorban, ennek fényében jelenleg még a döntőbe jutása sem vehető biztosra.

Bármi is történik viszont Rióban, bárkinek is sikerül az ismétlés, lesznek olyanok, élén Hosszú Katinkával és Cseh Lászlóval, akiknek köszönhetően a londoni csoda simán megismétlődhet.

(Telekom Sporthír Szolgálat/Szalay Péter, fotó: MKKSZ)

Forrás: www.mob.hu – RSS


Forrás: www.olimpiaijatekok.eu – RSS

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .